اولَسبِلَنگاه؛ نگین ییلاقات ماسال

اولسبلنگاه (اولسبلانگاه) روستایی ییلاقی از توابع ماسال درغرب گیلان است. این روستا از ییلاقات میان کوهیست. بیشتر ساکنین این ییلاق از اهالی ماسال اند که برای گذراندن فصل گرما به آنجا نقل مکان می نمایند.

اولَسبِلَنگاه؛ نگین ییلاقات ماسال

ویژگی های ییلاق اولسبلنگاه

ییلاق اولسبلنگاه ماسال در ارتفاع 1489 متری از سطح دریا؛ در ارتفاعات تالش واقع گردیده است.

اینجا ییلاقی خوش منظره با کلبه های چوبی و مراتعی وسیع است. خوشبختانه امکان تغییر محیط اولسبلنگاه توسط منابع طبیعی محدود گردیده و ساخت و ساز با مصالحی غیر از چوب مجاز نیست. این کار موجب گردیده تا طبیعت و فضای بکر ییلاق حفظ گردد. بنابراین ییلاق قابلیت بوم گردی نیز دارد.

برای بکر ماندن، اولسبلنگاه مجهز به شبکه برق رسانی نیست و برق مورد احتیاج از موتور برق و گاهی پنل های خورشیدی تامین می گردد. همچنین این ناحیه آب لوله کشی هم دارد که از چشمه های همان حوالی تامین می گردد.

معنی اولسبلنگاه

اولسبلنگاه نامی تالشی ست و از دو بخش اولَس و بِلَنگاه تشکیل گردیده. اولس به معنی درخت مَمرَز و بِلَنگاه به معنی جای بلند است. اولسبلنگاه یعنی صندلی رویش درخت ممرز.

ممرز یا همان اولس در مناطقی از شمال به شَرَم معروف است. این درخت بین 15 تا 25 متر رشد می نماید و در جنگل های هیرکانی به فراوانی دیده می گردد. ممرز بومی جنگل های اروپایی نیز هست. این درخت تنها در ارتفاعات بالای 600 متر با درختان راش و بلوط دیده می گردد. ممرز از درختان خزان نماینده است. یعنی برگهایش در پاییز زرد گردیده و در نیمه دوم زمستان می ریزد.

جاهای دیدنی و جذابیت های سفر به اولسبلنگاه ماسال

اولسبلنگاه مقصدیست برای پیوند با طبیعت و رهایی از خستگی.

در ییلاق اولسبلنگاه تجربه های بوم گردی و طبیعت گردی را همزمان با کیفیتی بالا دارید. تجربه هایی از قبیل:

 • فضای روستاییِ بی نظیر
 • اقامت در کلبه های چوبی و گرم شدن کنار آتش هیزم
 • شنیدن صدای پرندگان و وجود گله گاوها و گوسفندان
 • منظره کلبه های ییلاقی که رو به سوی مراتع سرسبز باز می شوند
 • محصولات دامی مانند شیر، کره، پنیر، عسل طبیعی و نان سنتی
 • آب گوارای چشمه ها
 • هوای مه آلود اولسبلنگاه و ابرهایی که پایین دست را پوشانیده اند

آب مصرفی اولسبلنگاه از چشمه های خود روستا گرفته گردیده و در تانکر ها ذخیره می گردد.

در مورد امکانات گرمایشی نیز محدود به هیزم و کپسول های گاز هستید.

موتور برق ها از نیمه شب به بعد خاموش می شوند و روستا به بکر ترین حالت ممکن می رسد.

ارتفاعات آلاله در بالای اولسبلنگاه واقع شده است و پیاده می توانید از میان کلبه ها عبور نموده به آن سمت بروید. در بین راه گله های گاو و گوسفند را در حال چرا می بینید. می توانید این مسیر را با خودرو هم طی کنید.

تور ها معمولا برنامه نیسان سواری از روستا تا ارتفاعات آلاله را در برنامه خود دارند.

از آلاله به منطقه اشراف کامل دارید. حتی شهر ماسال هم در دیدرس تان واقع شده است. غروب آفتاب در این ارتفاع همچون طلوع آن تجربه ای فراموش نشدنیست.

از اولسبلنگاه می توان دریا را هم دید؛ البته اگر مه دورتان را نگرفته یا فرشی از ابر دیدتان را محدود ننموده باشد. معمولا ابر ها صبح های زود جلوه گری می نمایند.

دره ها عمیق و سرسبز و کوه ها سر به فلک کشیده اند. اگر بهار کوهستان های آلپ را از نزدیک ندیده اید اینجا قرابت نزدیکی به آن دارد و چه بسا به یاد کارتون خاطره انگیز هایدی بیفتید.

ثبت خاطرات در این سفر از آسان ترین کار های ممکن است. دوربین را به هرجهت بچرخانید منظره ای بدیع جلوه گری می نماید.

گیاهان و گل ها، مراتع و درختان؛ ییلاقی بی مثال را پدید آورده اند. آلو جنگلی و فندق از درختان میوه دار این ییلاق اند. چه بهتر که فصل میوه دهی این درختان به این منطقه سفر کنید. آلو ها اواسط اردیبهشت و خرداد می رسند و فندق ها اوایل شهریور تا مهر.

اینجا همچنین سرزمین اسب هاست. اسب های اهلی و از آن دیدنی تر اسب های وحشی که در دشت ها می دوند و می چرند.

می توانید اسب سواری را تجربه کنید. البته سواری دریافت فقط از اسب های اهلی ممکن است و وحشی ها تمایلی به این کار ندارند.

حتی مسیر از ماسال تا اولسبلنگاه هم دیدنیست. جاده ماسال به گیلَوان که به سمت این ییلاق می رود، مسیری کوهستانی و پر پیچ و خم است که از دل جنگل عبور می نماید. درختان در دو طرف مسیر انبوه و درهم تنیده اند. مسیری سبز که شما را غرق در خود می نماید و گذر زمان را از یادتان می برد.

در نیمی از مسیر ماسال به اولسبلنگاه، رودخانه خالکایی همراهیتان می نماید. اگر میل داشته باشید می توانید خودرو خود را متوقف نموده و اوقاتی را کنار رود بگذرانید. در کنار راه آلاچیق هایی برای صرف چای و بلال و… وجود دارد. خالکایی از قله شاه معلم به ارتفاع 3150 متری در بالا دست اولسبلنگاه سرچشمه می گیرد و پس از طی 40 کیلومتر از ماسال می گذرد و در نهایت به تالاب انزلی می ریزد.

ییلاق های کوچک دیگری هم در مسیر وجود دارد که بازدید از آنها هم خالی از لطف نیست. ییلاق های شالما، نسا، خریدول و…. ییلاق سوئه چاله هم بعد از اولسبلنگاه واقع شده است.

مسیر های دسترسی و نحوه سفر به روستای اولسبلنگاه ماسال

مسیررفتن به اولسبلنگاه بسیار آسان است. عمده ترین دلیل پر رفت و آمد بودن اینجا علاوه بر زیبایی همین آسان بودن مسیر آن است.

اولسبلنگاه کجاست؟

استان گیلان، شهرستان ماسال، روستای ییلاقی اولسبلنگاه.

مسیر اولسبلنگاه ماسال

فاصله تهران تا ییلاق اولسبلنگاه 400 کیلومتر است. طی کردن این فاصله بسته به ترافیک بین 5 تا 5 ساعت و نیم طول می کشد.

از تهران؛ مسیر آزاد راه قزوین رشت را در پی بگیرید. بعد از طی 300 کیلومتر؛ از 20 کیلومتری قبل رشت به جاده فومن بپیچید. پس از عبور از فومن و سپس صومعه سرا به روستای کلیدبَر می رسید. به سمت روستای طاهرگوراب ادامه دهید؛ سپس از اینجا به سمت ماسال برانید. در جنوب ماسال جاده گیلوان – ماسال را ادامه دهید تا پس از طی 30 کیلومتر مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم به اولسبلنگاه برسید.

نقشه اولسبلنگاه

اقامت در اولسبلنگاه

اولسبلنگاه از لحاظ اماکن اقامتی چیزی کم ندارد.

برای اقامت در این سفر چند انتخاب دارید:

 • اگر کمتر از یک روز در اینجا می مانید؛ اطراق در طبیعت بهترین گزینه است. لطفا در صورت اقامت در طبیعت حریم خصوصی اهالی را رعایت کنید.
 • پیشنهاد ما به شما، اجاره کلبه در اولسبلنگاه است. اقامت در کلبه های سنتی اولسبلنگاه تجربه واقعی و بی واسطه تری از این محیط را در اختیارتان می گذارد.
 • اگر میل دارید سفری آسوده تر و چند روزه داشته باشید؛ هتل و مهمانسرا های اولسبلنگاه در فاصله کمتر از 3 کیلومتری ییلاق در دسترس شما هستند.

هزینه های سفر به اولسبلنگاه

هزینه رفت وآمد با خودروی شخصی

هزینه بنزین خودرو شما در حدود 80 هزار تومان خواهد شد.

هزینه تور های گردشگری اولسبلنگاه

 • هزینه تورهای دو ونیم روزه از 200 هزار تومان به بالاست.
 • هزینه تورهای سه روزه از 300 هزار تومان به بالاست.

تور ماسال معمولا دو یا سه روزه است. برخی از تورها علاوه بر اولسبلنگاه از مکان های دیگر ماسال هم بازدید می نمایند.

هزینه اقامتگاه در اولسبلنگاه

 • هزینه اجاره کلبه در اولسبلنگاه به ازای هر شب از 100 تا 700 هزار تومان است. در روزهای آخر هفته و تعطیل این رقم به 150 تا 800 هزار تومان افزایش می یابد. هزینه ها بسته به تعداد نفرات و امکانات رفاهی متغیر است. کلبه ها امکانات لازم را دارند. البته برق آنها از ساعت 12 شب به بعد قطع می گردد.
 • لوکس ترین هتل اولسبلنگاه ماسال؛ هتل فردین معصومی کشتی گیر معروف ماسال است. هزینه هر شب اقامت در این هتل بین 350 تا 450 هزار تومان متغیر است.
 • هزینه مهمانسرا های دیگر از 100 هزار تومان شروع می گردد.

اگر در تعطیلات قصد سفر به اولسبلنگاه دارید حتما قبل از سفر مکان اقامت خود را رزرو کنید.

در 9 کیلومتری ورودی روستا ایستگاهی وجود دارد که به ازای هر خودرو 5 هزار تومان هزینه ورودی دریافت می نماید. این مبلغ ناچیز برای نظافت این ییلاق زیبا صرف می گردد. چه بهتر که ما هم در حفظ این طبیعت بی نظیر با محلی ها همراهی کنیم.

توصیه های سفر

 • به دلیل شرایط آب و هوایی که ماسال دارد؛ قبل از سفر از وضعیت جوی آگاه شوید.
 • به دلیل مه گیر بودن مسیر و عدم دید کافی حتما قبل از غروب خود را به محل اقامتتان برسانید.
 • به دلیل نبود امکانات شهری در اولسبلنگاه؛ مواد غذایی و وسایل لازم را از ماسال تهیه کنید.
 • به دلیل وضعیت روستایی منطقه چراغ قوه همراه خود داشته باشید.
 • اولسبلنگاه شب های سردی دارد؛ پس لباس گرم و پتو همراه خود ببرید.
 • کفش مناسب پیاده روی بپوشید.
 • زیرانداز، چادر و در صورت تمایل به اقامت در طبیعت کیسه خواب و پتوی مسافرتی برای اطراق با خود ببرید.
 • قطعا می خواهید خاطرات سفرتان را ثبت کنید؛ پس پاوربانک همراه خود داشته باشید.
 • در صورت برپا کردن آتش پیش از ترک محل حتما از خاموش شدن آن مطمئن شوید. بهتر است از شهر زغال بخرید. در غیر این صورت فقط از شاخه های خشک برای برپایی آتش بهره ببرید. و آتش را در جاهایی که قبلا به همین منظور ایجاد گردیده اند روشن کنید.
 • کیسه زباله را نباید فراموش کنید.

بهترین فصل سفر به ییلاق اولسبلنگاه

فصل بهار و تابستان

با توجه به ییلاقی بودن منطقه سفر به اینجا از اواسط اردیبهشت ماه شروع می گردد و تا سرانجام تابستان ادامه دارد. این فصل، فصل رویش درختان و گل هاست. اگر فروردین به اینجا سفر کنید هوا هنوز سرد است و ممکن است از بارش برف غافلگیر شوید. بیشترین و پر رونق ترین فصل سفر، تابستان است که اهالی به قصد ییلاق به اینجا بر می گردند. در تابستان هوا خنک و دلپذیر است. در اردیبهشت و خرداد میوه هایی چون آلوجنگلی رسیده اند. و شهریور و مهر وقت به ثمر رسیدن فندق هاست. اردیبشهت و خرداد بهترین دوران مه گرفتگی را دارد.

فصل پاییز

مهرماه هم چیزی از شهریور کم ندارد و هوا همچنان مطبوع و خنک است. همچنین مه گرفتگی ها به جذابیت بهار هستند.

پاییز این منطقه کمتر بازدیدنماینده دارد. و با سردی هوا بیشتر اهالی به ماسال نقل مکان می نمایند. اگر با سرمایی نه چندان جدی غریبه نیستید می توانید از جشن رنگ ها در اوایل پاییز دیدن کنید.

فصل زمستان

زمستان های اولسبلنگاه سرد و برفیست. جاده در این مواقع برف گیر، لغزنده و خطرناک است. دمای هوا در این فصل به زیر صفر هم می رسد. سفر در این موقع از سال توصیه نمی گردد.

این بود یک راهنمای جامع سفر به اولسبلنگاه. چطور بود؟ آیا تجربه ای از سفر به اولسبلنگاه دارید؟ یا دوست دارید در آینده به اینجا سفر کنید؟ نظرتان را با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به فراخین؛ قطعه ای جا مانده از بهشت

منبع: دیجیکالا مگ

به "اولَسبِلَنگاه؛ نگین ییلاقات ماسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولَسبِلَنگاه؛ نگین ییلاقات ماسال"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید