موشک های یمنی امارات را نشانه رفته اند، انتها نقش ابوظبی در یمن

به گزارش وبلاگ شخصی مهدی، خبرنگاران، سرویس بین الملل- فاطمه صالحی: آنالیز تحولات اخیر در یمن به ویژه تحولات میدانی و عملیات نیروهای مقاومت این کشور علیه مواضع متجاوزان در کنار اظهار نظر مقام های سیاسی امارات نشان از آن دارد که زمان آن فرارسیده تا ابوظبی به نقش خود در روند تجاوز به یمن و حمله بی نتیجه به این کشور سرانجام دهد.

موشک های یمنی امارات را نشانه رفته اند، انتها نقش ابوظبی در یمن

انتشار سخنان مشاور سابق ولی عهد ابوظبی در مورد جنگ یمن در رسانه های عربی جنجال برانگیز شد. عبدالخالق عبدالله چهره تندرو و مشاور سابق ولیعهد ابوظبی در اظهارات جدید خود در فضای مجازی اعلام نموده بود که جنگ یمن برای امارات به سرانجام رسیده است.

وی همچنین اضافه نمود که امارات هم اکنون همه فشار سیاسی و دیپلماتیک خود را صرف آشتی و صلح با ملت یمن خواهد نمود. گفتنی است که این توییت عبدالله چندروز پس از دیدار مقامات امارات و ایران در رابطه با امضای تفاهم نامه همکاری به منظور تقویت و تحکیم امنیت مرزها مطرح شد.

عبدالخالق عبدالله هم چنین مقام های دولت مستعفی یمن را به دشمنی پنهان با امارات متهم کرد و گفت که آن ها به دنبال مقابله با این کشور و تخریب همه اقدامات و نقش ابوظبی در یمن هستند.

انور قرقاش وزیر مشاور امارات در امور خارجه این کشور نیز که به انتشار پست های توئیتری بسیار تند معروف است به تازگی از توافق ابوظبی و ریاض بر سر استراتژی بعدی در یمن خبر داده بود.

همزمانی مطرح شدن این سخنان مسئولان اماراتی با بزرگترین عملیات پهپادی نیروهای مقاومت یمن علیه تأسیسات نفتی عربستان حدس ها را در مورد اینکه به زودی نقش امارات در تجاوز به یمن به سرانجام خواهد رسید تقویت می نماید.

نیروهای مقاومت یمن به تازگی از بزرگترین عملیات پهپادی خود علیه مواضع متجاوزان سعودی خبر دادند. یحیی سریع سخنگوی ارتش یمن اظهار داشت که نیروهای این کشور با 10 پهپاد تأسیسات نفتی آرامکو را در نزدیکی مرز امارات هدف قرار داده و این عملیات در چارچوپ عملیات بازدارنده شماره یک است. سریع توضیح داد که در این عملیات حوزه نفتی و پالایشگاه الشیبه از شرکت های وابسته به آرامکو هدف قرار گرفته است. ارتش یمن همچنین از شرکت های خارجی خواست که از اهداف مهم در عربستان سعودی خارج شوند و از آن دوری نمایند.

نیروهای مقاومت یمن پا را از این حد نیز فراتر گذاشته و بعد از اجرای بزرگترین عملیات پهپادی خود علیه تأسیسات نفتی عربستان اظهار داشتند که حملات بعدی ما به امارات خواهد بود. آنها اظهار داشتند که پیغام حمله به پالایشگاه الشیبه، دربردارنده این تهدید برای امارات است که حمله بعدی علیه این کشور خواهد بود.

یگان پهپادی یمنی ها در 24 اردیبهشت گذشته برای اولین بار توانست تا عمق 850 کیلومتری عربستان پرواز نموده و خط لوله نفت استراتژیک شرق به غرب سعودی ها را هدف قرار داد. حمله ای که یک تحول راهبردی در جنگ محسوب می شد به طوریکه سعودی ها از سران کشورهای عربی برای برگزاری نشستی در این خصوص در مکه دعوت کردند و همزمان دولت ریاض این موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل نیز بیان کرد.

هدف قرار دادن شهر مهم الدمام که دور ترین نقطه شرقی عربستان نیز به شمار می رود طی هفته های گذشته توسط یک موشک بالستیک پیشرفته دور برد بار دیگر توجه ها را به سمت تقویت بنیه و توان نظامی نیروهای مقاومت یمن معطوف کرد؛ توان نظامی که اینک به عنوان قدرت بازدارنده در برابر ائتلاف متجاوز سعودی قد علم نموده و از مرحله دفاعی به مرحله هجومی رسیده است.

عربستان نیز هر بار با تأیید وقوع این عملیات های موشکی و پهپادی چاره ای جز اذعان به ضعف توان نظامی خود برای مقابله با آنها نداشته و بعضا کوشش می نماید با استفاده از اهرم های رسانه ای خود برای نشان دادن پیشروی های دروغین در یمن فضا سازی های رسانه ای را گسترش دهد. فرودگاه ابها و پایگاه هوایی ملک خالد و فرودگاه نجران نیز گاه و بیگاه هدف حملات موشکی و پهپادی یمنی ها قرار می گیرد.

به همه این تحولات باید این نکته را نیز اضافه کنیم که امارات در صدد است نظامیان خود را از یمن خارج کند. در همین خصوص خبرگزاری آسوشیتدپرس آمریکا به نقل از منابع مطلع اماراتی اخیرا نوشت که ابوظبی بین 50 الی 75 درصد نیروهای خود را از یمن خارج نموده است.

درگیریهای اخیر شهر عدن که به اصطلاح پایگاه دولت مستعفی یمن به شمار می رود و شدت دریافت تنش ها میان مزدوران وابسته به امارات از یک سو و نیروهای دولت مستعفی یمن که تحت حمایت عربستان هستند از سوی دیگر باعث شد تا اختلافات میان دو کشور بر سر یمن مجددا آشکار گردد. این درگیری ها به حدی شدت گرفت که صدای مجامع بین المللی را نیز درآورده و همگان خواهان متوقف شدن آن بودند.

مسئولان دولت مستعفی یمن نیز شدیدترین نقدها را علیه امارات مطرح نموده اند و به تازگی نیز نمایندگان مجلس وابسته به این دولت خواهان لغو مشارکت امارات در ائتلاف عربی شده اند. آنها با بیان کردن سخنان بی سابقه علیه امارات اظهار داشتند که نظامیان وابسته به این کشور باید از یمن خارج شوند.

امارات و عربستان که سعی دارند با عادی جلوه دادن شرایط در یمن این طور القاء نمایند که این دو کشور هیچ اختلافی بر سر پرونده یمن ندارند در پشت پرده اختلافات شدیدی بر سر این پرونده و دیگر پرونده های خاورمیانه دارند. سفر بی نتیجه ولی عهد ابوظبی به عربستان همراه با پوشش رسانه ای گسترده که بیشتر یک شوی تبلیغاتی در بحبوحه درگیری های عدن بود نمونه این کوشش به شمار می رود.

آنالیز تحولات اخیر یمن و کنار هم قرار دادن تصمیمات اخیر امارات در مورد پرونده یمن و اظهار نظرهای مقامات این کشور در زمینه لزوم سرانجام دادن به نقش امارات در جنگ یمن از یک سو و گسترش دامنه عملیات نیروهای مقاومت یمن و کشیده شدن آن تا نزدیکی امارات که پیغام واضحی را در مورد اینکه هدف بعدی قطعا این کشور خواهد بود نشان می دهد که زمان آن رسیده امارات در مورد سیاستها و حساب و کتابهای خود در یمن بازنگری نموده و به نقش ابوظبی در مشارکت در ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن قبل از آنکه دیرتر گردد سرانجام دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "موشک های یمنی امارات را نشانه رفته اند، انتها نقش ابوظبی در یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موشک های یمنی امارات را نشانه رفته اند، انتها نقش ابوظبی در یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید