قیمت سنگ آهن با عرضه در بورس کالا آزاد گردد

به گزارش وبلاگ شخصی مهدی، به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ آهن باید شاهد آزادسازی قیمت ها باشیم؛ به طوریکه قیمت ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، معین گردد.

قیمت سنگ آهن با عرضه در بورس کالا آزاد گردد

محمد کشانی در گفت وگو با وبلاگ شخصی مهدی، اظهار کرد: آنالیز وضعیت صنعت فولاد کشور در بالادست و پایین دست بیانگر این است که روند توسعه صنعت مطابق برنامه طراحی شده برای افق 1404 در حال پیشروی و فراوری فولاد نیز رو به رشد است؛ اما توازن در حلقه ها رعایت نمی گردد. در حال حاضر فراوریکنندگان فولاد با کمبود کنسانتره روبه رو هستند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم مازاد فراوری فولاد در کشور، همچنان بعضی صنایع پایین دستی نسبت به تامین نشدن نیازشان گلایه دارند؟ گفت: در صورت فراوری 27 میلیون تن فولاد برای سال 1398 که محقق شدن آن حتمی است، بیش از 13 میلیون تن مازاد مصرف داخل خواهیم داشت؛ زیرا کل مصرف ظاهری فولاد کشور کمتر از 15 میلیون تن بوده و در نتیجه نیازمند صادرات هستیم و اندیشیدن به آن امری ضروری و ضروری است.

کشانی اضافه نمود: در همین زمینه باید توان صادراتی کشور افزایش یابد اما موضوع امروز در صنعت فولاد که موجب نارضایتی در صنایع پایین دستی شده، به کمبود مواد اولیه مرتبط نیست بلکه به دلیل عدم مدیریت توزیع و دخالت های بی مورد و صدور بخشنامه های یک شبه بوده که صنایع را با چالش روبرو نموده است؛ لذا امیدواریم این معضل به زودی حل گردد.

دیکته قیمت در بورس، ممنوع

مشاور رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به بورس کالا به عنوان محل اصلی دادوستد محصولات فولادی، گفت: بورس کالا محلی برای کشف قیمت واقعی محصولات است اما متاسفانه این دخالت های بیرونی در بورس است که باعث شده بعضا انتقادها به روند قیمت ها شکل بگیرد.

کشانی با بیان اینکه اگر نهادها و سازمان های تنظیم گر اجازه دهند بورس کالا همانند سال های گذشته ماموریت اصلی خود، یعنی کشف قیمت در تقابل عرضه و تقاضا را انجام دهد، روال طبیعی بازار طی خواهد شد، شرح داد: در رویکردی غیرمنطقی بعضا شاهد دیکته قیمت ها در بورس هستیم. به طور مثال اینکه چه میزان عرضه و با چه قیمتی صورت گیرد یا چه کسانی و به چه میزانی اجازه خرید دارند، یعنی سهمیه بندی، که این موارد با رسالت اصلی بورس مغایرت دارد.

این عضو هیئت مدیره انجمن فراوریکنندگان فولاد ایران در انتها به آزادسازی قیمت سنگ آهن و عرضه آن به وسیله بورس کالا نیز تاکید نمود و گفت: به اعتقاد من تمام زنجیره باید شاهد آزادسازی قیمت ها باشد و قیمت نیز بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس است مشخص گردد. همچنین با توجه به رشد فراوری، تمام کوشش و حمایت مسئولان باید در جهت صادرات به کار گرفته گردد و برای کشوری نظیر ایران که در شرایط تحریم به سر می برد، این حمایت ها، مشوق ها و هموارسازی راستا برای توسعه صادرات باید مضاعف باشد تا بتوانیم بر مسائل غلبه کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قیمت سنگ آهن با عرضه در بورس کالا آزاد گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت سنگ آهن با عرضه در بورس کالا آزاد گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید