شرایط آبی هر روز بدتر از دیروز

وضعیت منابع آبی در کشور به گونه ای گردیده که در برخی از استان ها مردم معنای واقعی بی آبی را درک نموده اند و آمار و ارقام از وضعیت منابع آبی نیز نشان می دهد که دیگر صدای هشدار تشنگی ایران به صدا درآمده است.

شرایط آبی هر روز بدتر از دیروز

به گزارش خبرنگاران، آخرین وضعیت بارندگی های کشور نیز بیانگر این است که تا اواخر هفته گذشته میزان بارش های کشور نسبت به سال آبی گذشته 27 درصد و در مقایسه با آمار بلندمدت 50 ساله نیز حدود 31 درصد کاهش داشته است.

البته باید گفت که این اعداد متوسط کشوری است و در برخی مناطق شمال غربی کشور بارندگی های مثبتی را شاهد بوده ایم، ولی در غالب مناطق پهناور کشور به ویژه مناطق مرکزی و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان که استان های جنوبی کشور را دربرگرفته اند، کاهش بارندگی بین 65 تا 75 درصد بوده است.

همچنین این میزان کاهش بارندگی باعث گردیده تا میزان جریانات سطحی و میزان ورودی به پشت سدها نیز کاهشی 33 درصدی نسبت به سال گذشته داشته باشد همچنین ورودی به مخازن سدهای کشور در مقایسه با سال گذشته 12 میلیارد مترمکعب کاهش یافته و با وجود اینکه در بخش های شمال غربی کشور سدها پر گردیده اند ولی غالب سدهای بزرگ ما در استان های خوزستان، کرمان، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و حتی خراسان رضوی با کاهش های شدیدی روبرو گردیده اند. تنها در استان سیستان و بلوچستان کاهش 75 درصدی بارش ها موجب گردیده تا 550 میلیون مترمکعب ورودی این استان در سال آبی جاری به سه میلیون مترمکعب برسد.

از سوی دیگر باید گفت که در کشور 177 سد بزرگ وجود دارد این سازه های آبی وظیفه تنظیم، تامین آب و ذخیره منابع آبی را برای مناطق مختلف کشور بر عهده دارند. از این تعداد نیز 110 سد بزرگ وظیفه تامین آب شرب کشور را بر عهده دارند که بر اساس درجه اهمیت این سدها از حدود 30 تا 80 درصد آب شرب شهرها توسط این سازه های آبی ذخیره، تنظیم و تامین می گردد.

بر اساس برآوردهای اجرا شده از 110 سد بزرگ تامین کننده آب شرب کشور حدود 46 سد دارای وضعیت بحرانی است که این وضعیت شرایط ناخواسته عموما ناشی از تغییرات جوی و کاهش محسوس بارندگی ها بوده است، بر اساس الگوی بارندگی که در کشور وجود دارد مطمئنا تا انتها امسال اتفاقی خاصی نخواهد افتاد و پرونده سال آبی 96-97 با 169 میلیمتر بارندگی بسته خواهد شد.

در این رابطه سیف الله آقابیگی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران منابع آب ایران صراحتا اعلام نمود که با این وضعیت در طبیعت برای اکثر نقاط کشور تا ماه های مهر و آبان هم غالبا بارش جدی نخواهیم داشت، بنابراین همواره میزان مصرف و خروجی ما از سدها از میزان ورودی به این سازه های بیشتر خواهد بود.

به گفته وی، در این بین باید به این نکته هم توجه کنیم که بخشی از منابع تامین آب از طریق سفره های زیرزمینی است که به دلیل کاهش بارندگی های در چند سال اخیر و ادامه خشکسالی در مناطق مختلف شرایطی به وجود آمده که سفره های زیرزمینی نیز با کاهش سطح آب روبرو شوند، لذا با علم به این شرط ضروری است در مصارف خود و همچنین مدیریت مصرف نهایت دقت و توجه را داشته باشیم و مراقبت های که ضروری است را به کار بگیریم.

از سوی دیگر، در حالی که ارتقا و حفظ کیفیت آب یکی از سیاست های اصلی وزارت نیرو تبیین گردیده، اما هنوز 40 شهر و 700 روستا با تنش کیفی آب روبرو هستند که برخی مربوط به مسائل نیترات و فلزات سنگین می گردد؛ موضوعی که باید زیر ذره بین دولت قرار گیرد.

وضعیت و شرایط منابع آبی در ایران به خط قرمز رسیده و ضروری است که مسوولان و مردم نسبت به این مساله هوشیار تر باشند تا چالش های پیش رو کاهش و از میان برداشته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شرایط آبی هر روز بدتر از دیروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط آبی هر روز بدتر از دیروز"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید