تحویل کتیبه مسروقه دژ بهمن سمیرم به یگان حفاظت میراث فرهنگی اصفهان ، کشف تمام میراث فرهنگی مسروقه اصفهان در 4 سال اخیر

به گزارش وبلاگ شخصی مهدی، با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان، جمعی از مدیران اداره کل و مسئولین قضاپی و انتظامی شهرستان سمیرم، کتیبه سنگی مسروقه دژ تاریخی بهمن سمیرم که از سارقان میراث فرهنگی پس از 3 سال باز پس گرفته شده بود، در مجموعه جهانی کاخ چهلستون تحویل یگان حفاظت میراث فرهنگی استان اصفهان شد.

تحویل کتیبه مسروقه دژ بهمن سمیرم به یگان حفاظت میراث فرهنگی اصفهان ، کشف تمام میراث فرهنگی مسروقه اصفهان در 4 سال اخیر

به گزارش وبلاگ شخصی مهدی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ بعد از ظهر روز گذشته 28 اسفندماه، در طی آئینی با حضور فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان و جمعی از مدیران اداره کل و همچنین با حضور دادستان، فرمانده انتظامی و مدیر میراث فرهنگی شهرستان سمیرم، کتیبه مسروقه دژ تاریخی بهمن سمیرم که در طی یک عملیات پلیسی از سارقان میراث فرهنگی باز پس گرفته شده بود به یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تحویل داده شد.

در این آئین مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با ایراد سخنانی ضمن ابراز خرسندی از این رخداد ارزشمند تاکید کرد: باز پس گیری و تحویل این اثر ارزشمند تاریخی را در آستانه نوروز 1398 به فال نیک گرفته و امیدواریم با افزایش آگاهی هموطنان از یکسو و همچنین اخذ تدابیر مناسب، از این پس کمتر شاهد بروز این اتفاقات ناگوار باشیم.

فریدون الله یاری در ادامه با اشاره به سرقت این اثر تاریخی تاکید کرد: با عنایت به اینکه دژ بهمن (قلعه سنگی) سمیرم در مکانی صعب العبور واقع شده بود سارقان این کتیبه تاریخی با برنامه ریزی خاصی اقدام به سرقت این اثر نموده بودند که پس از آن با اخذ تدابیر لازم ضمن حفاظت از سایر آثار منطقه تلاش نمودیم تا این اثر تاریخی از کشور خارج نشود و بتوانیم آن را به دامان میهن بازگردانیم، که این امر امروز و در آستانه سال جدید محقق گشت.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین با اشاره به هماهنگی های امنیتی میان یگان حفاظت میراث فرهنگی استان و سایر دستگاه های امنیتی و قضائی شرح داد: در چهار سال اخیر شاهد 3 فقره سرقت در آثار تاریخی استان از جمله سرقت در مسجد تاریخی محمدیه نائین، سرقت در مقبره استراخاتون در فلاورجان و این کتیبه سنگی در سمیرم بودیم که خوشبختانه با هماهنگی های بوجود آمده میان این نهادها تمامی سرقتها ناکام مانده و این میراث ارزشمند کشف و مجددا به جایگاه اصلی خویش بازگشت داده شد.

در ادامه این مراسم از عوامل موثر در کشف این کتیبه ارزشمند تاریخی تجلیل به عمل آمد.

کتیبه سنگی دژ بهمن سمیرم متعلق به سده اول هجری قمری بوده و به خط کوفی نگاشته شده و به بدنه قلعه سنگی بهمن سمیرم که متعلق به عصر ساسانی بوده ، در ابتدای دوران اسلامی حک شده بود.

این کتیبه در حال حاضر در موزه مجموعه جهانی کاخ چهلستون اصفهان نگهداری می شود.

منبع: میراث آریا

به "تحویل کتیبه مسروقه دژ بهمن سمیرم به یگان حفاظت میراث فرهنگی اصفهان ، کشف تمام میراث فرهنگی مسروقه اصفهان در 4 سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحویل کتیبه مسروقه دژ بهمن سمیرم به یگان حفاظت میراث فرهنگی اصفهان ، کشف تمام میراث فرهنگی مسروقه اصفهان در 4 سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید