شروع عملیات اجرایی شبکه ریلی شلمچه - بصره، برنامه ریزی برای ایجاد یک کریدور استراتژیک

به گزارش وبلاگ شخصی مهدی، سعید رسولی گفت: عملیات اجرایی راستا ریلی شلمچه - بصره طی ماه های آینده شروع می گردد.

شروع عملیات اجرایی شبکه ریلی شلمچه - بصره، برنامه ریزی برای ایجاد یک کریدور استراتژیک

به گزارش از ، سعید رسولی مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران دیشب در نشست آنالیز ظرفیت های ریلی در بندر خرمشهر با اشاره به اهمیت توسعه خطوط ریلی با کاربرد تجاری و حمل و نقل گفت: عملیات اجرایی راستا ریلی شلمچه - بصره طی ماه های آینده شروع می گردد.

او ادامه داد: طول راستا ریلی شلمچه به بصره 33 کیلومتر است که در این راستا باید یک پل 700 متری نیز ساخته گردد.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: این عملیات اجرایی در مدت یک سال به اتمام خواهد رسید و مقصد نهایی این خط آهن اتصال به شهر لاذقیه در کشور سوریه است.

رسولی با اشاره به اجلاس سه جانبه ایران، عراق و سوریه در حوزه حمل و نقل اشاره نمود و گفت: در راستای تکمیل این راستا، خط راه آهن بندر امام خمینی(ره) به خرمشهر متصل شده تا نقش یک کریدور استراتژیک را در منطقه داشته باشد.

او با بیان اینکه پیش از اجرایی شدن اتصال ریلی بندر امام خمینی (ره) به خرمشهر، طرح دو خطه شدن راستا خرمشهر - اهواز در اولویت استان قرار داشت، اضافه کرد: در نهایت با توافقی که در استان صورت گرفت قرار شد خط دوم خرمشهر - اهواز با طرح اتصال بندر امام جا به جا گردد تا به تکمیل هرچه بیشتر ظرفیت های ریلی استان خوزستان یاری کند.

این مقام مسئول در راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: این شرکت بر اساس قانون تابع تقسیمات کشوری نبوده و به همین دلیل به جهت وجود ظرفیت های بسیار زیاد خوزستان، 2 اداره کل راه آهن در این استان وجود دارد و شریان های اصلی ریلی آن 2خطه هستند که شامل راستاهای بندر امام به اهواز و اهواز - اندیمشک است.

رسولی با تاکید بر اینکه به جهت وجود ظرفیت های متعدد ریلی خوزستان مسئله ای در این حوزه ندارد، گفت: آن زمانی که تصمیم گرفته شد اولویت 2 خطه کردن خرمشهر - اهواز به راستا ریلی بندر امام - خرمشهر داده گردد، بخاطر این بود اتصال شلمچه - بصره از اهمیت استراتژیک ویژه ای برخوردار است.

پروژه اتصال راه آهن خرمشهر به شلمچه (به طول 17 کیلومتر) در سال 90 به بهره برداری رسید و ادامه آن تا شهر بصره به طول 33 کیلومتر در خاک عراق باقی مانده است که به دلایل مختلف از جمله یورش داعش به عراق در سال 2014 میلادی، این پروژه در داخل عراق با وقفه همراه بوده است.

د

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "شروع عملیات اجرایی شبکه ریلی شلمچه - بصره، برنامه ریزی برای ایجاد یک کریدور استراتژیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع عملیات اجرایی شبکه ریلی شلمچه - بصره، برنامه ریزی برای ایجاد یک کریدور استراتژیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید